archiwum publikacji

Maj 2022
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
« Kwiecień
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

22.05.2017|Ciepłe wnętrza

Balkon dla każdego

Z fascynacji nad możliwościami architektury krajobrazu w mieście zrodziły się nietypowe projekty Stéphane’a Malka. Stworzył on m.in. koncepcję elewacji akademika wykonanej z palet oraz P9 Ghetto-Mobile - budynek, którego konstrukcja opiera się na rusztowaniach jednego z paryskich mostów nad Sekwaną. Kolejnym pomysłem są drewniane klocki - wtyczki do budynków, które spełniać mogą m.in. rolę balkonu.  
 
Tzw. wtyczki (z angielskiego “plug-in”) mają umożliwić wprowadzanie zmian do budynków w centrum francuskiej stolicy, w których ze względu na restrykcyjne przepisy zabrania się dokonywania trwałych przeróbek. Stąd też pomysł wprowadzenia zmian… nietrwałych. Drewniane boksy przyczepione zostają do budynku, powiększając przestrzeń mieszkalną o balkon. Dotychczas nieszczelne w starych kamienicach okna przestają być problematyczne, gdyż drewniany klocek staje się dodatkowym pomieszczeniem izolującym, zapobiegając uciekaniu ciepła. W ten sposób obniża się zużycie ciepła, a także zmniejsza zużycie prądu na potrzeby np. klimatyzacji.
 
Obudowany drewnianymi boksami budynek zyskuje nowoczesny wygląd, szczególnie gdy na powierzchni wyrosną już rośliny. W ten sposób stare kamienice mogłyby zyskać bardzo nowoczesny wygląd bez uszczerbku dla oryginalnej konstrukcji budowli, zwiększając walory estetyczne okolicy. Jednak z punkty widzenia mieszkańców istotniejsza jest kwestia dodatkowej przestrzeni, o której zazwyczaj marzą mieszkający w budynkach bez balkonów. 
 
Warto podkreślić, że pomysł na dodanie balkonu do budynku wcale nie jest nowy. Nawet na polskim rynku można odnaleźć firmy, które przy okazji termomodernizacji budynku mogą zadbać o ty, by prowizoryczne wystające na trzydzieści centymetrów balkoniki, posiadające jedynie barierki - zmienić w prawdziwe balkony. Koncepcja zyskuje nowych zwolenników, gdyż jak wiadomo mieszkanie z balkonem ma wyższą wartość rynkową niż mieszkanie bez balkonu. Jednak biorąc pod uwagę, że nie wszystko daje się przeliczyć na pieniądze - to przyjemność wypicia kawy na własnym balkonie, w piękny, słoneczny weekendowy poranek w tym wypadku staje się bezcenna i możliwa do zrealizowania. 

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe