archiwum publikacji

Luty 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
« Styczeń
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

15.05.2017|Ekologia

10 kroków do mniejszego zużycia wody w mieszkaniu

foto - 10 kroków do mniejszego zużycia wody w mieszkaniu

Żeby wykorzystywać mniej wody nie trzeba wcale stawiać swojego życia do góry nogami. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, które spowodują, że każdą kroplę wody zużyjemy efektywnie. 
 
1. Zakręć wodę w trakcie mycia zębów lub golenia. Do wypłukania ust dobrze sprawdzi się kubek z wodą, dzięki któremu zużyjesz dokładnie tyle wody ile potrzebujesz. 
2. Dokręcaj kurek, by woda z niego nie kapała. Jeżeli z kranu co pięć sekund spływa kropla wody, to w ciągu roku zmarnować się może nawet 2 tys. litrów wody. 
3. Zainwestuj w perlator, który napowietrza wodę, dzięki czemu możemy zużyć jej mniej do codziennych czynności, mając wrażenie że używamy ją w większej ilości. 
4. Myjąc ręce nie odkręcaj wody na pełny strumień - zazwyczaj wystarcza połowiczne odkręcenie kurka, by spłukać dłonie z piany. 
5. Wymień krany na jednouchwytowe, by nie tracić wody i czasu na ustawianie optymalnej temperatury wody. 
6. Wypróbuj spłuczki, które umożliwiają wykorzystanie mniejszej lub większej ilości wody. 
7. Zamiast zmywać naczynia pod pełnym strumieniem wody, jeśli masz taką możliwość zainwestuj w zmywarkę. Jeśli to chwilowo niemożliwe, napełnij zlew wodą w jednej komorze i namocz w niej naczynia, w drugiej natomiast spłukuj je pod niewielkim strumieniem.
8. Dopilnuj by urządzenia wykorzystujące wodę - takie jak pralka czy zmywarka były możliwie najbardziej efektywnie wykorzystywane. Uruchamiaj je dopiero gdy są pełne. 
9. Zamiast kąpieli wybierz prysznic - wówczas zużyjesz tylko 1/3 wody, którą wykorzystujesz podczas kąpieli. Jeśli natomiast pod prysznicem masz problem z czasem i lubisz gdy trwa on bardzo długo pomóż sobie klepsydrą, która wskaże ci moment zakończenia prysznica - po np. pięciu minutach. 
10. Staraj się nie wylewać wody jeśli wiesz, że może ona być ponownie wykorzystana. Opłukując ręce możesz zatkać odpływ umywalki. Wtedy możesz wykorzystać wodę ponownie np. do namoczenia poplamionych ubrań przed praniem. 

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe