archiwum publikacji

Luty 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
« Styczeń
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

07.06.2018|Ekologia

Brytyjczycy posadzą 50 mln drzew

foto - Brytyjczycy posadzą 50 mln drzew

W styczniu bieżącego roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan stworzenia Lasu Północnego. Na odcinku pomiędzy Liverpoolem a wschodnim wybrzeżem Hull powstanie las o długości 200 km. 
 
Nadgonić braki
 
Wielka Brytania  jest obecnie jednym z najmniej zalesionych krajów w Europie. Proporcja lasów do całej powierzchni wynosi zaledwie 13%. Dla porównania, w najbardziej zielonej na kontynencie Finlandii jest to 73%, a w Polsce 29,7%. Właśnie dlatego Brytania tak bardzo potrzebuje terenów, które będą pochłaniać dwutlenek węgla i jednocześnie staną się naturalną barierą przeciwpowodziową, miejscami rekreacji dla mieszkańców i domem dla tysięcy zwierząt, włączając w to zagrożone gatunki takie jak czerwone wiewiórki czy nietoperze. Projekt Północnego Lasu obejmuje powierzchnię 62 000 akrów wzdłuż 200-kilometrowego pasa od wybrzeża Morza Północnego do leżącego po przeciwległej stronie wybrzeża morza Irlandzkiego. 
 
Im dalej w las, tym więcej drzew
 
Projekt jest oczywiście długofalowy i do jego wdrożenia jeszcze bardzo daleko. Do tej pory rząd obiecał zaledwie 5,7 mln funtów z 500 mln potrzebnych do pełnej realizacji. Najważniejsze jednak, że plan wzmacnia i kontynuuje przemianę, która w rzeczywistości już się rozpoczęła. W ostatnich latach jest to druga próba ponownego zazielenienia brytyjskiej przestrzeni. Pierwsza z nich miała miejsce 28 lat temu, w regionie Midlands. Dzisiaj drzewa rosnące na tym 200-milowym pasie nazywanym Lasem Narodowym, wciąż osiągają dojrzałość. Są dowodem na to, jak skuteczne może być ponowne wykreowanie krajobrazu. Rządowe poparcie dla nowej inicjatywy powinno przyciągnąć inwestorów również do projektu Lasu Północnego. 
 
Zwrot z inwestycji 
 
Poza walorami ekologicznymi i rekreacyjnymi, drzewa przynoszą także wymierne korzyści ekonomiczne – są inwestycją o wysokiej stopie zwrotu kapitału. Już w latach 80-tych XX wieku, wg obliczeń przeprowadzonych w USA, drzewa były jednym z pięciu najcenniejszych aktywów miejskich o wartości prawie równej inwestycjom w szkolnictwie, drogownictwie, kanalizacji i wodociągach.
 
Powstanie Lasu Północnego przełoży się na większy ruch turystyczny w regionie, a także na wzrost cen okolicznych nieruchomości. Szacuje się, że w dłuższej perspektywie inwestycja powinna przynieść zyski rzędu 2 mld funtów. 
 
Źrodło: https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2018/01/a-new-northern-forest-beyond-the-headlines/

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe