archiwum publikacji

Luty 2023
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
« Styczeń
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

26.02.2018|Ekologia

Farba, która nie puszcza smogu

foto - Farba, która nie puszcza smogu

By zapobiegać smogowi najlepiej podłączyć budynki ogrzewane piecami do ciepła systemowego. Jednak co można poradzić na smog, którego przyczyną jest ruch uliczny? Producent farby Edilcol PF 10 przekonuje, że 1 km kw. powierzchni pomalowanej Edilcolem może usunąć z atmosfery aż 32 tony substancji zanieczyszczonych rocznie. 
 
Działanie antysmogowe jest możliwe, dzięki składnikom farby. Nanokryształki tlenku tytanu przy czynnym udziale tlenu, wilgoci oraz promieniowania UV zmieniają zanieczyszczenia w dwutlenek węgla i wodę, które nie są groźne dla człowieka. Cały proces wykorzystuje reakcję fotokatalityczną, dzięki czemu duża powierzchnia pomalowana farbą, wystawiona na działanie promieniowania UV zaczyna oczyszczać powietrze w okolicy. 
 
Oprócz zanieczyszczeń, które dzięki farbie eliminowane są z powietrza, blokowany jest też rozwój bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Niwelowany jest także przykry zapach nimi wywołany.  Do tego farba wykonana jest z ekologicznych składników. Nie zawiera rozpuszczalników, formaldehydów i lotnych związków organicznych (VOC). Producent zapewnia o wysokiej trwałości  - do 40 lat bez odbarwień w wyniku działania warunków atmosferycznych i ręczy, że pomalowana farbą powierzchnia ma duże właściwości samoczyszczące. 
 
Ta ostatnia właściwość rozwiewa wątpliwości ciekawskich w kwestii tego, czy przypadkiem zanieczyszczenia nie będą osiadać na budynkach, sprawiając że miasto stanie się jeszcze bardziej szare lub, że zanieczyszczenia spływać będą po prostu wraz z deszczem. Jak widać zastosowana technologia to coś dużo więcej, niż lep na smog. 
 
Jeśli porównamy aktywność fotokatalityczną do reakcji fotosyntezy zachodzącej w roślinach  (badania Urban Forest Model USA) można śmiało powiedzieć, że 1000 m kw. powierzchni aktywnej odpowiada posadzeniu 100 drzew, które są zawsze zielone, a także ma 13 razy większą moc oczyszczającą niż 1000 m kw. liści. 

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe