archiwum publikacji

Czerwiec 2021
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
« Maj
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

20.10.2016|Ekologia

Leśne megafony

foto - Leśne megafony

Grzyby, jagody, szelest liści, ćwierkanie ptaków, zapach żywicy i głęboki spokój wydają się być wystarczająco kuszącymi atrakcjami, przyciągającymi ludzi do lasu. Co jednak powiedzielibyście na instalacje, które potęgują leśne doznania słuchowe?
 
Estońscy studenci zbudowali w środku lasu trzy drewniane instalacje, przypominające duże megafony. W ich wnętrzu można wygodnie rozgościć się i odpocząć. Są na tyle duże, że bez problemu pomieszczą nawet kilku wędrowców, odpoczywających w pozycji półleżącej. Odważniejsi podróżnicy mogą zatem przenocować wewnątrz, choć trzeba przyznać, że wsłuchiwanie się w nocne odgłosy puszczy, w całkowitej ciemności może powodować pewien dreszczyk przerażenia. Jednak za dnia możliwość dokładnego wsłuchania się w to, co las ma do powiedzenia, wydaje się być fascynująca. 
 
Trzy instalacje zostały ustawione względem siebie w taki sposób, aby stojąc pomiędzy nimi można było usłyszeć spotęgowany szum lasu ze wszystkich trzech megafonów jednocześnie. Jak mówi Valdur Mikita, mentor projektu - Megafony pozwalają doświadczać słyszalnej części natury, dotychczas nie było czegoś takiego w Estonii. 
 
Mikita wielokrotnie podejmował temat związków Estończyków z lasami. Opisywany projekt jest efektem burzy mózgów nad koncepcją leśnej biblioteki. W trakcie warsztatów każdy z uczestników złożył swój projekt, podejmujący tę tematyką. Do realizacji wybrano najciekawszy z nich - drewniane megafony, autorstwa Brigit Oigus, łączący współczesną architekturę z naturą. 

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe