Czy wiesz, że…

Czy wiesz, że kiedy gotujesz pod przykryciem zużywasz dwa razy mniej prądu lub gazu? Dzięki temu oszczędzasz pieniądze. A czy spodziewałeś się, że myjąc naczynia w zmywarce potrzebujesz pięć razy mniej wody? Oszczędzasz w ten sposób nie tylko wodę, ale też pieniądze i swój czas.
Wybierając komunikację miejską ograniczasz emisję dwutlenku węgla nawet 15 razy. Dzięki temu oszczędzasz planetę.
Natomiast gdy ogrzewasz mieszkanie ciepłem systemowym, do powietrza trafia nawet 40 razy mniej pyłów zawieszonych i 100 razy mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dzięki temu oszczędzasz przede wszystkim zdrowie.
Ogranicz smog w mieście
Jak wskazują dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – największym wytwórcą szkodliwych substancji są indywidualne źródła ciepła. Zatem najlepszym sposobem na likwidację niskiej emisji i smogu w miastach jest ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych palenisk w centrach miast. Najwygodniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia użytkownika, na zastąpienie dotychczasowego sposobu na ciepło, jest podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej i ogrzewanie mieszkania ciepłem systemowym.
Co to jest smog?
W skład smogu wchodzą szkodliwe substancje chemiczne, takie jak pyły zawieszone, wodorotlenki, tlenki azotu i siarki. Do najgroźniejszych substancji zaliczane są pyły zawieszone (PM10 i PM 2,5), benzo(a)piren oraz tlenki azotu. Źródłem pochodzenia tych substancji jest działalność człowieka, a główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza tymi substancjami jest tzw. niska emisja.
Wpływ smogu na zdrowie
Według danych WHO, z powodu zanieczyszczeń powietrza, co roku w Polsce umiera 42–45 tys. osób (statystycznie jedna osoba co dziesięć minut). W Europie w gorszej sytuacji są tylko: Serbowie, Rumuni, Węgrzy i Ukraińcy. Zdaniem WHO zanieczyszczone powietrze i jego skutki, to także konkretny wymiar finansowy. Szacuje się, że z tego powodu tracimy, jako kraj, ponad 100 mld USD rocznie.
Chcesz ograniczyć smog w mieście?
Sprawdź, czy możesz korzystać z Ciepła Systemowego?