Jak wskazują dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – największym wytwórcą szkodliwych substancji są indywidualne źródła ciepła. Zatem najlepszym sposobem na likwidację niskiej emisji i smogu w miastach jest ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z przydomowych palenisk w centrach miast. Najwygodniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia użytkownika, na zastąpienie dotychczasowego sposobu na ciepło, jest podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej i ogrzewanie mieszkania ciepłem systemowym. Oczywiście tam gdzie jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Jednocześnie należy wspierać produkcję ciepła i prądu w jednym procesie, tzw. kogeneracji. Dzięki temu pozbędziemy się źródeł emisji zanieczyszczeń w miastach, wykorzystamy optymalnie naturalne zasoby, np.: węgiel (20 proc. mniejsze zużycie) i oszczędzimy planetę (30 proc. mniej emisji CO2). Produkcja ta możliwa jest także w oparciu o gaz oraz biomasę. Więcej o procesie kogeneracji.
Produkcja w elektrociepłowni odbywa się najczęściej poza miastem, w optymalnych, kontrolowanych warunkach. Odpowiednia temperatura kotła zapewnia, że paliwo spalane jest w sposób, który zapobiega powstawaniu najgroźniejszych zanieczyszczeń (benzo(a)piren) i znacznie ogranicza powstawanie pyłów. Jak wynika z danych uzyskanych w procesie certyfikacji prowadzonej przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (2018), dzięki produkcji ciepła w elektrociepłowni możemy wyemitować średnio 49 razy (98 proc.) mniej pyłów do atmosfery – w porównaniu do indywidualnego kotła na węgiel, produkującego tę samą ilość ciepła. Poza tym ograniczymy niemal całkowicie emisję bezno(a)pirenu (99,42 proc. mniej) i tlenku węgla (99,40 proc. mniej), których wpływ na nasze zdrowie – jest bezpośredni i zabójczy. Co więcej, o 50 proc. ograniczymy emisję tlenków azotu i blisko sześciokrotne (82,8 proc. mniej) emisję dwutlenku siarki. Prawda, że warto?
Jak skorzystać z ciepła systemowego?
Jeśli jeszcze nie korzystasz z ciepła systemowego, możesz dowiedzieć się, czy w Twoim mieście prowadzone są programy wymiany indywidualnych źródeł ciepła i przyłączenia do systemu ciepłowniczego. Najlepiej zapytaj o to swojego
dostawcę ciepła.
W wielu polskich miastach od kilku lat funkcjonują tego typu programy, przy współpracy dostawców ciepła systemowego oraz władz miejskich. Także elektrociepłownie i ciepłownie stale modernizują swoje systemy, aby ograniczać emisję szkodliwych substancji. Celem tych działań jest poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców miast, Polski, planety.
Jeśli nie korzystasz z ciepła systemowego, tylko z innego sposobu ogrzewania, a chcesz to zmienić, sprawdź w jaki sposób możesz zmienić sposób ogrzewania. Ważne będzie to, czy istnieją odpowiednie warunki techniczne do przeprowadzenia tego typu zmiany. Na to pytanie odpowie twój
dostawca ciepła.