Porady dla właścicieli i administratorów w zakresie termomodernizacji

 

Jeżeli niepokoją Cię wysokie koszty zużycia ciepła i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby płacić mniej za ogrzewanie i ciepłą wodę, może czas na termomodernizację. Sprawdź jakie rady w tym temacie ma dla ciebie ciepło systemowe.

 Po pierwsze, zrób audyt


Każdy budynek ma właściwie inne zapotrzebowanie na ciepło. Badania pokazują, że możliwa jest nawet 14-krotna różnica w zużyciu ciepła pomiędzy budynkami. Zależy to między innymi od wieku budynku, stanu i wielkości okien, liczby ścian zewnętrznych itd. Te czynniki mają wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło „ucieka” z budynku. Robiąc audyt energetyczny, dowiesz się w jakiej klasie jakości energetycznej mieści się twój budynek i co możesz zrobić aby płacić mniej za ciepło.Docieplenie stropodachu


Docieplanie budynku zacznij od stropu, gdyż jest ono o wiele tańsze od docieplenia ścian. Polega jedynie na rozłożeniu izolacji. Pamiętaj, że efekty tych działań  zależą w dużej mierze od tego jaki wybierzesz materiał izolacyjny, dlatego zadbaj o odpowiednią jakość styropianu czy wełny mineralnej. Grubość warstwy izolacyjnej pod dachem powinna wynosić ok. 15-20 cm. 

Docieplenie ścian zewnętrznych


Według badań, prawie 40 proc. traconego w budynku ciepła przenika przez jego nieocieplane ściany. Warto wiedzieć, że ściana jednowarstwowa z materiału o najlepszych parametrach termicznych posiada od 3 do 6 razy gorsze właściwości termoizolacyjne od najlepszych na rynku materiałów termoizolacyjnych. Na przykład ściana wykonana z betonu o grubości 50 cm ma taką samą izolacyjność cieplną jak mur z cegły dziurawki o grubości ok. 35 cm lub płyta izolacyjna z wełny mineralnej czy styropianu o grubości 2,5 cm. Przez wełnę mineralną lub styropian przenika około 20 razy mniej ciepła niż przez beton. 

Wymiana okien


Przez okna ucieka od 15 do 25 proc. ciepła. Wielkość strat zależy od ich szczelności i powierzchni. Każdy, kto ma lub miał stare okna, wie, jak bardzo może wiać przez szczeliny okienne. Tą samą drogą ucieka także ciepło, dlatego, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, ocieplając budynek uszczelnij okna lub wymień je na nowe. Straty ciepła ograniczysz także montując okiennice czy zewnętrzne rolety zamykane na noc. 

Uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej


Pomyśl też o odpowiednim uszczelnienia drzwi i okien. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszczelek izolacyjnych o różnej grubości i formie. Jeżeli montujesz nowe okna, pamiętaj aby zadbać o właściwe uszczelnienie styku ościeżnicy ze ścianą, stosując do tego piankę montażową. 

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (c.o.)


Z pewnością zaoszczędzisz odpowiednio regulując instalację centralnego ogrzewania. Często rury w budynkach są zanieczyszczone opadami oraz źle izolowane. Zdarza się też, że brakuje zaworów termostatycznych, więc racjonalne korzystanie z ciepła jest wręcz niemożliwe. W starych budynkach niezbędna może być wymiana grzejników na nowoczesne. To dość drogi element modernizacji, ale może okazać się bardzo efektywny. Grzejnik dobrze dobrany do pomieszczenia, o odpowiedniej bezwładności cieplnej, szybciej „reaguje” na zmiany, to znaczy, że urządzenie szybciej stygnie, gdy przepływ ciepłej wody przez grzejnik jest ograniczony i szybciej się nagrzewa, gdy pracuje z pełną mocą.

 Automatyka pogodowa i inne urządzenia regulacyjne


W budynkach wielorodzinnych warto zamontować regulator pogodowy, który steruje dopływem ciepła dla całego budynku w zależności od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Węzły cieplne należące do dostawców ciepła systemowego wyposażone są w takie urządzenia, co gwarantuje zapewnienie komfortu cieplnego przez cały rok, bez zbędnych kosztów. Zawory termostatyczne przy grzejnikach służą wówczas do ograniczania zużycia ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, a maksymalna możliwa temperatura ograniczana jest przez regulator. 


Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe