Dbaj o grzejniki

 

Grzejnik jest jednym z najważniejszych elementów systemu ogrzewania w budynku. Służy do bezpośredniego przekazania ciepła do pomieszczenia, dlatego ważnie jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto o tym pamiętać, szczególnie przygotowując się do zimy, ale nie tylko.

 

Czyść grzejnik regularnie

Gdy po długim okresie niefunkcjonowania ogrzewania, następuje uruchomienie dostaw ciepła, często w pomieszczeniu możesz odczuć nieprzyjemny zapach. To przypalony kurz, który dodatkowo, pod wpływem ciepłego powietrza, roznosi się po całym mieszkaniu, działając drażniąco na drogi oddechowe, szczególnie alergików. Dzieje się tak, gdy grzejnik nie zostanie prawidłowo wyczyszczony z zalegającego kurzu. Aby temu przeciwdziałać, szczególnie w przypadku najbardziej popularnych grzejników płytowych, nie wystarczy, ze przetrzesz grzejnik mokrą szmatką z detergentem, konieczne jest również wyczyszczenie urządzenia wewnątrz. W tym celu zdejmij osłonę górną grzejnika (tzw. „gril”), oraz osłony boczne i miękką gąbką lub szczotką na sucho usuń kurz. Czyścić należy wyłączony i chłodny grzejnik, oczywiście nie używając środków rżących i z acetonem, aby nie naruszyć powłoki lakierniczej grzejnika.

 

Odpowietrz kaloryfer, gdy grzeje nierównomiernie

Jeżeli po lecie nie odpowietrzymy grzejnika, może okazać się, że instalacja nie będzie działała poprawnie, np. urządzenie będzie nagrzewało się nierównomiernie. Większość grzejników wyposażonych jest w pokrętło, które ułatwia odpowietrzenie oraz zbiornik na ew. wyciek wody podczas procesu odpowietrzania. Jak poprawnie odpowietrzyć kaloryfer przeczytasz w dalszej części artykułu. 

 

Konserwacja kaloryfera

Czyszcząc grzejnik przejrzyj go, czy nie uległ zarysowaniu czy uszkodzeniu. Uszkodzenie powierzchni lakierniczej urządzenia może doprowadzić do jego korozji, a w konsekwencji do wycieku wody z grzejnika. Jeżeli już doszło do zarysowania lub uszkodzenia powłoki grzejnika, należy je zabezpieczyć lakiem.

 

Instalacja wewnętrzna też wymaga sprawdzenia

W przypadku budynków wielorodzinnych za sprawdzenie poprawności funkcjonowania wewnętrznej instalacji grzewczej odpowiada administrator budynku. Odpowiednie służby techniczne okresowo dbają o całościowy przegląd, zapewniając odpowiednią jakość i ilość wody w instalacji. Taką usługę właściciel lub zarządca budynku może również zlecić dostawcy ciepła systemowego.

 

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Kaloryfer nie grzeje, choć powinien? Prawdopodobnie się zapowietrzył. Najczęściej w takim przypadku nie musisz wzywać ekipy serwisowej. Samodzielne odpowietrzenie grzejnika nie jest skomplikowane.
 
Powodem zapowietrzenia grzejnika jest najczęściej kontakt instalacji z powietrzem (np. nieszczelność) lub nieprawidłowe napełnienie instalacji wodą. Kaloryfer grzejący w połowie lub w ogóle nie grzejący to nie powód do zmartwień. Możesz szybko i sprawnie usunąć tą nieprawidłowość.
 

Jak to zrobić?

Przyda się do tego płaski śrubokręt lub kluczyk do odpowietrzania grzejników oraz miska lub wiaderko na wodę. Maksymalnie zakręć też zawór termostatyczny, aby grzejnik był całkowicie zimny. Następnie znajdź odpowietrznik grzejnika. To pokrętło zlokalizowane w jego górnej części. Na podłodze pod odpowietrznikiem postaw  miskę lub wiaderko, do którego będzie napływała woda z instalacji.
 
Śrubokrętem lub specjalnym kluczem odblokuj odpowietrznik grzejnika. Zrób to delikatnie, tak by woda nie zalała posadzki lub ściany. Zazwyczaj w pierwszej kolejności z grzejnika będzie wydobywać się powietrze pod ciśnieniem, z niewielką ilością wody. Gdy już woda będzie lać się spokojnym strumieniem, możesz zakręcić zawór odpowietrznika. W trakcie odpowietrzania, możesz też delikatnie opukiwać grzejnik dłonią, dzięki czemu uwolnione zostaną wszystkie znajdujące się wewnątrz bąbelki powietrza. Po zakręceniu odpowietrznika, upewnij się jeszcze, czy nie wycieka woda. 
 
Następnie odkręć zawór termostatyczny, najlepiej na maksymalną pozycję, by woda mogła dopłynąć do grzejnika i poczekaj kilka chwil. Gdy już grzejnik napełni się wodą, ustaw zawór na pozycji właściwej dla twoich potrzeb.
 
Jeżeli po odpowietrzeniu grzejnika, nadal jest on zimny, przyczyna tkwi gdzie indziej. Skontaktuj się z administratorem budynku lub, jeżeli możesz, sam sprawdź czy przypadkiem nie zapowietrzyły się rury.
 

Jak dobrać kaloryfer do pomieszczenia?

Dobór właściwego kaloryfera do pomieszczenia ma istotne znaczenie dla Twojego komfortu w mieszkaniu. Zalecenie temperatury zapewniające komfort w pomieszczeniu to: w pokoju 20ºC, w kuchni i sypialni 18ºC, w pokoju dziecka 22ºC, a w łazience 24ºC. Oczywiście najlepiej dopasuj te temperatury do potrzeb Twoich i rodziny. Aby kaloryfer utrzymywał oczekiwaną temperaturę, powinien mieć odpowiednio dopasowaną moc. Dobierz ją uwzględniając też wielkość pomieszczenia, jego umiejscowienie w budynku i bliskości okien. Pominięcie jednego z tych czynników skutkować może niższą temperaturą niż oczekujesz.
 Jak wyliczyć moc kaloryfera?


Jeżeli posiadasz dostęp do projektu budowlanego, zapewne odszukasz tam informacje o zalecanej mocy kaloryfera. Moc tę możesz też wyliczyć samodzielnie.
 Chcąc maksymalnie uprościć wyliczenia należy założyć, że w pokojach, w których chcesz utrzymać temperaturę na poziomie 20ºC, zapotrzebowanie na ciepło wynosi między 70-80 W/m kw. Moc kaloryfera obliczamy wówczas mnożąc zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię pomieszczenia. Czasem jednak powinniśmy wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, które mogą spowodować konieczność wybrania kaloryfera o większej mocy, jak np. więcej niż jedna ściana zewnętrzna w pomieszczeniu lub więcej niż jedno okno. Jeśli występuje któryś w tych czynników, zapotrzebowanie wynosi 130 - 150 W/m kw.
 Eksperci zalecają wybrać urządzenie o mocy o 10% większej niż przewidywana. Zabezpieczysz się wówczas przed odczuwalnymi stratami ciepła związanymi z nieszczelną stolarką okienną lub nieodpowiednią izolacją budynku.
 


Na temperaturę kaloryferów wpływają też parametry instalacji systemu ciepłowniczego. Warto dowiedzieć się jaką temperaturę ma woda wpuszczana do kaloryferów. Parametry podawane są w następujący sposób: temperatura zasilania (temp. wody wpływającej do grzejnika)/ temperatura powrotu (temperatura wody wypływającej z grzejnika)/ temperatura wewnątrz pomieszczenia. W budynkach ogrzewanych ciepłem systemowym spotkasz parametry: w starszych budynkach 90/70/20ºC, w nowych blokach 75/65/20ºC. Im wyższa moc grzejnika przy danych parametrach instalacji, tym wyższą temperaturę w pomieszczeniu osiągniesz. 

Chcesz korzystać z Ciepła Systemowego?

Zapytaj dostawcę ciepła w swojej okolicy czy jest to możliwe